Sukhoi PAK FA T-50 Savaş Uçağı

Rus Hava Kuvvetleri için Rus uçak firması Sukhoi OKB tarafından tasarlanan PAK FA (Kısaltması: "Prospective (Promising) Aircraft Complex (System) of Front line Aviation")  savaş uçağı bugün ilk deneme uçuşu için ülkenin uzak doğusundaki Komsomolsk-on-Amur bölgesinden havalandı ve 45 dakika boyunca başarılı bir uçuş gerçekleştirdi.

Şu anki prototip T-50, Rus Hava Kuvvetlerinin şu an sahip olduğu MiG-29 Fulcrum ve Su-27 Flanker uçaklarının yerine kullanılması planlanıyor. Sukhoi/HAL FGFA 5. nesil savaş uçağı projesi 1990'ların başında mali nedenler yüzünden askıya alınmıştı. T-50, Amerikan Hava Kuvvetlerinin F-22 Raptor ve F-35 Lightning II (Joint Strike Fighter JSF) uçaklarına rakip olarak görülüyor. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinin hava kuvvetlerinin ihtiyaçalarını karşılamak üzere tasarlanan Eurofighter Typhoon uçağının tasarımında T-50'den etkilenildiği söyleniyor.

Rusya ve Hindistan 27 Ekim 2007 tarihinde, 5. Nesil Savaş Uçağı Geliştirme programında ortaklık kurduklarını açıkladılar. Üretilen uçaklar Hindistan Hava Kuvvetlerinde de hizmet verecek. Rusya ve Hindistan proje kapsamında tasarım, motor, mühendislik ve yazılım geliştirmelerini yarı yarıya paylaşacaklar. Projenin 20 ile 50 milyar dolar arasında bir bütçesi olduğu tahmin ediliyor. Uçakların 2015-2017 yılında hava ülke kuvvetlerine katılması bekleniyor. 

Bir uçağın 100 milyon dolara mal olacağı söyleniyor. İlk aşamada 500 adet uçak üretilmesi planlanıyor. Ülkelere göre ihtiyaçlar da farklılık gösteriyor. Üretilecek uçaklardan 250 tanesi Rus Hava Kuvvetlerine (200'ü tek koltuklu, 50si çift koltuklu) ve 250 tanesi Hindistan Hava Kuvvetlerine (200 çift koltuklu, 50 tek koltuklu) teslim edilecek. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !